Deniz Yolu Taşımacılığı Nedir ?

Deniz taşımacılığı, malların veya kişilerin denizlerde gemilerle taşınmasıdır. Bu taşıma biçimi hem dünya genelinde hem de Türkiye’de önemli bir rol oynamaktadır. Genellikle büyük miktarlarda mal taşıma ihtiyacı olan şirketler tarafından tercih edilen bir seçenektir. Daha düşük maliyetlerle büyük hacimli yükleri uzak mesafelere taşımak için kullanılır. Aynı zamanda büyük gemilerin kullanılması, deniz yolu taşımacılığında daha fazla yük taşınabilmesini sağlar.

Denizyolu Taşımacılığının Avantajları

Denizyolu taşımacılığı birçok farklı açıdan avantaj sağlar. Bu avantajlardan en önemlisi diğer taşımacılık yöntemlerine oranla çok daha az maliyetli olmasıdır. Denizyolu taşımacılığı fiyatları; taşıma yöntemine, mesafeye ve ürünlerin özelliklerine bağlı olarak şekillenir. Bu taşımacılığın avantajlarından bir diğeri, çok büyük miktardaki yüklerin tek seferde nakledilmesini sağlamasıdır. Bununla birlikte kırılma ve zarar görme gibi ihtimali bulunan değerli yüklerin taşınması için de avantajlı bir taşımacılıktır. Deniz taşımacılığının en önemli avantajlarından bir tanesi de dünyanın her noktasına ulaşım sağlanabilmesidir. Uluslararası taşımacılığın en güvenli yöntemi olan denizyolunda, ülkeler arası sınır aşımı problemi yaşanmaz.

Lojistik sektörü ya da taşımacılık sektörü, geçmişten günümüze kadar belirli bir süre içerisinde popülerliğini arttırmış, farklı seçenekler, ihtiyaç sahiplerinin karşısına çıkarılmıştır. İhtiyaç sahipleri anlayışı, kimi zaman bireyler, kimi zaman küçük çaplı işletmeler, kimi zaman devasa şirketler olarak karşınıza çıkabilir.

Her bir işletme ya da her bir şahıs, elinde bulunan ürünü ya da elinde bulunan emaneti veya paketi, en hızlı şekilde, en ekonomik şekilde, en güvenli şekilde karşı tarafa alıcıya ulaştırmak istemektedir.