Kara Yolu Taşımacılığı Nedir ?

Karayolu taşımacılığı lojistiğin en temel taşıma yöntemi olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde kullanılan ilk taşıma yöntemi olarak tanımlanabilir. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte diğer taşımacılık yöntemlerine de zemin oluşturmuştur. Tanım olarak karayolu taşımacılığı, yüklerin otoyol ve kara araçları vasıtası ile bir noktadan başka bir noktaya aktarmasız, güvenli, hızlı, zamanında ve ucuz bir şekilde taşınması yöntemidir. Kısa mesafeli yollarda taşımacılıkta ucuz olması sebebiyle oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir.

Neden Karayolu Taşımacılığı

Karayolu taşımacılığı dünya genelinde en çok tercih edilen taşımacılık yöntemidir. Bunun sebebi karayolu ile deniz ve havayoluyla ulaşmanın zor, imkansız veya çok fazla maliyetli olduğu yerlere ulaşmak mümkündür. Ayrıca karayolu taşımacılığı kısa mesafe taşımacılıkta diğer taşımacılık yöntemlerine göre oldukça ucuzdur. Bir yükün taşınması için liman, havaalanı veya tren garı gibi yapıların varlığına ihtiyaç yoktur. Yük, göndericiden alıcıya direkt olarak ulaştırılabilmektedir. Karayolu taşımacılığında zaman kayıpları oldukça az ve minimize edilmiş olur. Bu yüzden lojistik firmalarının büyük bir hacmini karayolu taşımacılığı kapsamaktadır. Karayolu taşımacılığını önemli kılan en büyük nokta ise diğer taşımacılık yöntemleriyle entegre çalışmasıdır. Diğer taşımacılık yöntemleri tercih edilse bile sonucunda karayolu taşımacılığına mecburen başvurulacaktır.

Karayolu Taşımacılığının Avantajları

Karayolu taşımacılığı insanoğlunun ve günümüz lojistik şirketlerinin en tecrübeli oldukları taşımacılık şeklidir. Karayolu taşımacılığının en büyük avantajı kısa mesafeli yollarda taşıma kolaylığı ve düşük taşıma maliyetleridir. Ayrıca kısa mesafelerde oldukça güvenli bir taşıma sağlanabilmektedir. Ayrıca karayolu taşımacılığında yükün göndericiden çıkış ve alıcıya varış süreleri kolaylıkla ayarlanabilmektedir böylece alıcı ürününü ne zaman teslim alacağını net bir şekilde bilmektedir. Gerekli durumlarda istenilen yerde yükleme işlemi veya boşaltma işlemi yapılabilmesi taşıma ve teslimatta oldukça büyük bir rahatlık ve kolaylık sağlamaktadır. Diğer taşımacılık yöntemlerinde sıra bekleme durumları gibi, aksaklıklardan dolayı zaman kayıpları oldukça sık yaşanırken karayolu taşımacılığında bu risk hemen hemen hiç yoktur. Elleçleme maliyeti yani hazırlama yükleme, boşaltma, taşıma ve diğer maliyetler karayolu taşımacılığında oldukça düşüktür. Karayolu taşımacılığında taşımanın büyük çoğunluğu kamyonlar veya tırlar vasıtasıyla yapılmaktadır böylece çok farklı hacimlerde taşımacılık yapmak mümkün olmaktadır.