Multimodal Taşımacılık Nedir ?

Multimodal Taşımacılık, Farklı taşıma araçları ve farklı taşıma ünitelerinin kullanılarak sevkiyat işlemlerinin yapıldığı yük taşıma işlemidir. Pasifik Eurasia tarafından yapılan taşımacılık yöntemlerinden bir tanesi olarak ön plana çıkan bu yöntemi diğer taşımacılık şekillerinden ayıran pek çok önemli nokta bulunuyor.

İntermodal taşımacılık yöntemi ile sıklıkla karıştırılan multimodal taşımacılık, bütün taşımacılık yöntemlerini harmanlamasının yanı sıra çevreye olan duyarlılığı ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Nasıl Gerçekleşir ?

Taşımacılık yöntemleri farklı araçlarla ve farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu başta olmak üzere yüklerin çeşidine ve hacmine bağlı olarak en doğru yöntemin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Bazı durumlarda tek bir taşıma yöntemi yeterli olmayıp birden fazla taşıma yöntemi kullanmak gerekebilir. Böyle durumlarda ise multimodal taşımacılık ile en az iki taşımacılık yöntemi kullanılarak yüklerin teslimatı gerçekleştirilir.

Multimodal Taşımacılığın Farklılıkları Nelerdir?

Multimodal taşımacılığını diğer bütün taşıma yöntemlerinden ayıran oldukça önemli farklılıklar bulunmaktadır. İlk olarak multimodal taşımacılık yönteminde her bir taşıma yöntemi için farklı sözleşmeler yapmak yerine bütün süreçler için tek bir sözleşme yapılır. Bu sözleşmede bütün sevkiyat süreci ile alakalı detaylar bulunur.

İntermodal taşımacılık yönteminde her bir taşıma yöntemi için farklı farklı taşıyıcılar sorumluluk sahibidir. Fakat multimodal taşımacılık yönteminde bütün bir taşıma sürecini tek bir taşıyıcı yönetir ve bütün sorumluluk bu taşıyıcıya aittir. Multimodal taşımacılığın en önemli farklılıklarından bir tanesi bütün taşıma modları arasında bir kombinasyonun yer alıyor olmasıdır. İntermodal taşımacılıkta olduğu gibi yalnızca denizyolu, demiryolu ve karayolu değil gerekli olan bütün yöntemler kullanılarak yüklerin sevkiyatları tamamlanır.

Multimodal taşımacılığı kullanacağınız zaman farklı araç kombinasyonları tercih edilebilir. Gemi + uçak, tır + gemi, uçak + gemi + tır gibi farklı araçların kombinasyonları en uygun şekilde yapılarak yüklerin taşınması sağlanır.